Káva. Nápoj z rozemletých upražených zrn kávovníku. Někteří si bez ní neumějí představit ráno. Většinou ji pijeme pro její povzbuzující účinky. Pravidelná dávka kofeinu, která nabudí naše srdce, mozek, nervy, ledviny a svaly se stává naší "závislostí" a pracovní den by bez ní byl šedivý a neproduktivní.
Jaké má však káva další účinky na naše zdraví i obranyschopnost? Čtěte dál! Menší únava a vyšší mozková aktivitaAčkoli se jedná o kontroverzní téma a o účincích kávy panuje velká neshoda, kterou ani proběhlé výzkumy nesjednotili, jasné nám všem je, že kofein obsažený v kávě rychle zatočí s naší únavou a zvýší naši mozkovou aktivitu - proto je pravděpodobně tak hojně vyhledávána během pracovního života.
Kofein dále zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost a zlepšuje kognitivní funkce - např. myšlení, paměť a řeč. Nicméně tyto účinky jsou pouze krátkodobé a pokud patřitíte mezi "kávozávisláky" tyto účinky se budou postupně snižovat. To znamená, že pro stejné účinky budete postupem času potřebovat více šálků kávy.
Antioxidanty v kávěKáva obsahuje antioxidanty. Některé výzkumy uvádějí, že díky nim káva snižuje pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Karcinogenita kávy nebyla potrzena, z dlouhodobého hlediska naopak káva snižuje riziko vzniku rakoviny. Zjištěno bylo taky snížení diabetu 2. typu, tedy "cukrovky", jež je spojena s obezitou a nadváhou.
Káva v medicíněCo možná většina z nás netuší je, že kofein má svoje využití také v medicíně, kde je přidáván jako přísada do analgetik a antipyretik a využívá se také u infekčních onemocnění. Někdy také jako protijed při otravě narkotiky, alkoholem a dalšími drogami.
Při dýchacích potížích jako je astma také káva může být využita díky aromatickým látkám, které vdechujeme, když kávu pijeme. Uvolňují svalstvo. Kofein se proto dostal do řady léčebných přípravků na zmírnění astmatu.
Některé složky kávy mohou dokonce pomoci k obnově mozkových buněk a chrání před jejich poškozením. Lidé, kteří pravidelně pijí kávu, jsou možná vystaveni nižšímu riziku onemocnění Alzheimerovou chorobou než ti, kteří kávu nepijí vůbec. Pozitivní souvislost se také ukázala s Parkinsonovu chorobu, ukazují stejné výsledky.
Negativa spojená s pitím kávyVše je potřeba brát se zdravou mírou. Také káva může mít na náš organismus negativní vliv. Dokonce existuje s
mrtelná dávka kofeinu - při orálním užití asi 150 mg/kg, přepočítáno na kávy cca 50–200 šálků. Toho se tedy většina smrtelníků pijící kávu nemusí obávat. :)
Pokud však během krátké doby vypijeme kávy přespříliš, můžeme pocítit nervosvalovou předrážděnost, neklid a třes, trávicí potíže, zrychlení nebo nepravidelnost srdeční činnosti, pocit podrážděnosti, celkový neklid a nespavost.
Pozor je třeba si dát také na dlouhodobé nadužívání látek s kofeinem, protože se může objevit chronická únava, poruchy trávení, nechutenství, nucení na zvracení, trvalý neklid, nesoustředěnnost, roztěkanost a nespavost.
Doporučení na závěř?
Nic se nesmí přehánět. Jako zdravá míra se u kávy uvádí množství do čtyř šálků denně. Více šálků denně může způsobit výše uvedene potíže. Abychom mohli tedy čerpat pozitivních účinků kávy, nesmíme ji nadužívat.