Uganda je známá především pěstováním Robusty, nicméně na začátku 20. století přivezli evropští osadníci do země i Arabiku a v roce 1914 vznikla první plantáž s touto odrůdou. Dlouhé roky však neměla Arabika vedle Robusty žádnou šanci. V 90. letech minulého století se kávový průmysl v Ugandě dočkal liberalizace a díky zvýšeným investiticím se zde Arabika začala rozšiřovat. Většina investic pak přišla do oblasti Mount Elgon, kde jsou podmínky pro pěstování Arabiky ideální. Mount Elgon je totiž sopka, a tak mají zdejší kávy vůlkanickou půdu na straně jedné a na straně druhé pak dostatečnou nadmořskou výšku díky pohoří Rwenzori.
O podmínkách pro farmáře
Ačkoliv oblast Mount Elgon není pro pěstování kávy zcela neznámá, dlouho chyběla dostatečná infrastruktura potřebná pro zpracování kávy. Kávy se proto zde zpracovávaly metodou DRUGAR, kdy farmáři suší netříděné kávové třešně na zemi v malých prostorech, které mají k dispozici. Struktura farem v Ugandě je dnes podobná Keni a Etiopii. V odvětví kávy pracuje přibližně 5 milionů lidí. 85 % veškeré ugandské produkce je pěstováno drobnými farmáři, kteří hospodaří na ploše menší než 2,5 hektaru.
O kávě
Naše káva pochází od drobných farmářů z vesnice Buzemunwa. Vedoucí farmy Alex a mistr zpracování Normann si s naší kávou velmi vyhráli a vznikla tak jedinečná Arabika ze směsi odrůd Catimor, SL.14 a SL.28. Tato Arabika je pěstována ve vulkanické půdě, což se na chuti promítne tím, že je velmi ovocná. Kávové třešně se pečlivě třídí , vrstveně suší a nakonec anaerobně fermentují ve velkých plastových sudech po dobu 12-24 hodin.
Zajímá vás více o kávě?
Jak na její přípravu , když doma nemáte kávovar, si můžete přečíst tady.
Návod, jak kávu uchovávat co nejdéle čerstvou, najdete zde.
A o tom, proč je káva skvělá nejen pro naši duši, ale i zdraví, si můžete přečíst na tomto odkaze.