HONDURAS/ARABICA
CAFÉ DE MUJERES COCAFELOL FW FTO
Chuťový profil: Intenzivní čokoládovo-karamelová chuť, s jemnou jablečnou tečkou.
Cuppingové skóre: 81,75 = VÝBĚROVÁ KÁVA
Kávu pražíme a balíme až ve chvíli, kdy k nám dorazí objednávka. O její čerstvost se tedy vůbec nemusíte bát :) Více o naší filozofii pražení kávy najdete v tomto článku.
Nejste si jisti, jakou kávu vybrat? Zkuste Průvodce našeho pražiče Toma, který vám poradí, jaká káva by pro vás mohla být ta nejvhodnější :)
O honduraské kávě
Honduras je malá kávová velmoc. Tento stát je dokonce první v žebříčku produkce kávy na osobu na světě! Od roku 2017 je třetím největším producentem Arabiky, pravidelně o tento post bojuje s Etiopií, což je země rozlohou 10krát větší. V Hondurasu se kávě daří z několika důvodů - vysoká nadmořská výška (téměř všechna Arabika se pěstuje ve výšce na 1000 m.n.m.), úrodná půda a několik druhů mikroklimat. Od roku 2000 se místní pěstitelé začali ve velkém zaměřovat na kvalitu a zlepšení dodavatelských a zpracovatelských řetězců. V roce 2017 dokonce zdejší káva získala ocenění Cup of Excellence, kdy byla za kilogram honduraské kávy nabídnuta nejvyšší cena.
O družstvu
Skupina 20 výrobců v Octopeque v Hondurasu založilo Cooperativa Cafetalera Ecológica La Labor Ocotepeque Limitada (Cocafelol) v roce 1999. Výrobci chtěli změnit místní kávovou kulturu komercializací speciální kávy. Chtěli se také zaměřit na ekologicky udržitelnější produkci kávy. Družstvo do roku 2011 dosáhlo certifikace USDA organic, UTZ a Fairtrade. Ve stejném roce začalo svou kávu také vyvážet.
Družstvo podporuje členské producenty širokou škálou programů. Z více než 585 členů mají všichni certifikaci Fairtrade. Přibližně ¼ členů jsou certifikováni jako ekologičtí. Členek je přibližně 120.
Naše káva Café de Mujeres pochází od ženských producentek Cocafelolu. Zatímco ženy historicky hrály důležitou roli v pěstování kávy, muži v drtivé většině vlastní kávové farmy a kontrolují zisky z produkce kávy. Cocafelol pracuje na tom, aby byla produkce kávy spravedlivější. Prostřednictvím Cocafelolu mají ženy přístup ke školení a příležitostem k profesnímu rozvoji. S lepšími znalostmi o správné zemědělské praxi jsou ženy producentky v Cocafelolu schopny zvýšit zisky z produkce kávy a získat uznání za svou tvrdou práci.
O zpracování
Farmářky selektivně ručně sbírají zralé červené třešně a dodávají je do centrální mycí stanice provozované společností Cocafelol. Při příjmu je třešeň pečlivě zaznamenána, aby byla každá šarže vysledovatelná k jednotlivým farmářům. Třešně se rozdrtí a fermentují 12 až 15 hodin. Po fermentaci se pergamen omyje a položí na terasy ve dvoře, aby se usušil. Pergamen se často obrací, aby se zajistilo rovnoměrné sušení. Sušení pergamenu trvá přibližně 7 dní.
Zajímá vás více o kávě?
Jak na její přípravu , když doma nemáte kávovar, si můžete přečíst
tady.
Návod, jak kávu uchovávat co nejdéle čerstvou, najdete
zde.A o tom, proč je káva skvělá nejen pro naši duši, ale i zdraví, si můžete přečíst na
tomto odkaze.
Káva se hodí především na přípravu espressa, pokud ale máte rádi silnou chuť a hořké tóny, určitě vám zachutná i v rámci jiné přípravy. Co třeba si ji připravit v moka konvičce nebo frenchpressu?